Lista aktualności Lista aktualności

Światowy Dzień Drzewa w przedszkolu

W 1872 roku amerykański przyrodnik Juliusz Sterling Morton po raz pierwszy zachęcił swoich rodaków do sadzenia drzew. W 1951 roku święto drzewa przybyło do Europy, a od 2002 roku obchodzone jest w Polsce.

Święto drzewa ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.

Drzewa są dla nas bardzo ważne, ponieważ produkują tlen, kształtują klimat i krajobraz oraz dostarczają cennego surowca. Często pełnią funkcje zapory przeciwwietrznej, przeciwśnieżnej, a także przeciwpowodziowej, gdyż przyczyniają się do umacniania brzegów rzek, jezior i mórz. Sadzone wzdłuż ruchliwych dróg wpływają na ograniczenie hałasu. Potrafią inspirować artystów, a zaklęte w rzeźbie zdołają poruszyć duszę i serce niejednego człowieka.

Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań i walorów drzewa i drewna...


Światowy Dzień Drzewa obchodzimy 10 października i z tej okazji wybraliśmy się do Gminnego Przedszkola nr 3 w Trzciance, aby wspólnie z dziećmi posadzić drzewa.  Nowe miejsce dla swojego życia znalazło 12 młodych sadzonek takich gatunków jak: dąb szypułkowy, buk zwyczajny, grab pospolity, lipa szerokolistna, jarząb pospolity oraz świerki zwyczajny.