Asset Publisher Asset Publisher

Noc Sów

W dniach 4 i 5 kwietnia 2014 roku, Nadleśnictwo Trzcianka było jednym z 4 miejsc w Wielkopolsce, w którym odbyła się „Noc Sów” organizowana przez Ptaki Polskie (www.ptakipolskie.pl).

   Pierwszego dnia nadleśnictwo odwiedziła 25. osobowa grupa zaciekawianych uczniów z Gimnazjum nr 1 w Trzciance a następnego dnia 12 osobowa grupa dorosłych wraz z dziećmi. Jeszcze w nadleśnictwie uczestnicy obejrzeli film Artura Tabora „Sowy Polski" obrazujący życie i zwyczaje tych tajemniczych ptaków, po czym, w krótkich prezentacjach zgłębili wiedzę na temat ekologii i biologii sów.
   Gdy tylko się ściemniło ruszyliśmy na ścieżkę przyrodniczą „Nad Bukówką". Z pierwszą grupą, po rozpaleniu ogniska, pełni entuzjazmu ruszyliśmy do lasu wabić sowy. Przy pierwszym wabieniu nic nie usłyszeliśmy, po kolejnym podobnie a zaplanowana trasa przemarszu powoli zaczynała się kończyć i wraz z nią nadzieja na usłyszenie sowy. Podczas ostatniego, desperackiego wabieniu w miejscu, z którego było już widać ognisko nasza cierpliwość została nagrodzona, odezwały się dwa puszczyki zwyczajne (Strix aluco). Co więcej odprowadziły nas do samej wiaty i pohukiwały nam podczas smażenia kiełbasek.
   Następnego dnia, po dwóch wabieniach puszczyk zwyczajny przeleciał nam nad głowami i usiadł nieopodal nas, głośno zaznaczając swoją obecność. Dzięki temu obydwie grupy miały unikatową przyjemność usłyszeć sowy, co na pewno zostanie na długo w pamięci uczestników.
   Mamy nadzieję że powyższa akcja wpłynie na zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej sów i uwrażliwi na ich los.
Zapraszamy na kolejne spotkania!