Asset Publisher Asset Publisher

Ratujemy kasztanowce

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzciance, w asyście leśniczego Leśnictwa Teresa – Radosława Klimczaka, wyruszyli na odsiecz przepięknej alei kasztanowców białych.

   Przy pomocy grabi i worków oraz siły własnych mięśni dzieci ochoczo przystąpiły do rozprawienia się z wrogiem numer jeden tych uroczych drzew – szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.
    Przed działaniami zbrojnymi polegającymi na grabieniu i zakopywaniu liści szkolnej braci przedstawiono rozwój i wygląd szkodliwego motyla, sposoby walki z niechcianym owadem, jak i możliwe sposoby migracji do naszego kraju tego obcego gatunku.
    Wszyscy wyraziliśmy nadzieję, iż wkrótce natura sama pokona wroga i szrotówek stanie się przysmakiem naszych rodzimych ptaków, ale nim się to stanie to obiecaliśmy nieco pomóc przyrodzie w sposób jak najmniej ingerujący w środowisko.
    Wiele również dowiedzieliśmy się o samych kasztanowcach, między innymi o tym, że na świecie występuje 25 gatunków tego drzewa, w tym w Polsce można spotkać 3 z nich: zwyczajny (biały), czerwony oraz żółty a zostały do nas sprowadzone około 400 lat temu przez Jana III Sobieskiego lub Stefana Batorego.